Historia
Dojazd i parking
Godziny otwarcia
Miejsce, w którym dziś znajduje się Rondo Wiatraczna po raz pierwszy pojawia się na mapach stolicy po I wojnie światowej. Do 1952 roku funkcjonowała tutaj stacja kolejki jabłonowskiej, ale dopiero po roku 1960 plac zaczął być nazywany Rondem Wiatraczna. Kiedy w 1977 roku stanął tu Dom Handlowy Universam Grochów, szybko stało się jasne, że będzie on najchętniej odwiedzanym punktem handlowo-usługowym na warszawskiej Pradze. Doceniany był nie tylko ze względu na doskonałą lokalizację, ale i niezwykle bogatą, jak na tamte czasy, ofertę. To właśnie w Universamie, częściej aniżeli gdziekolwiek indziej, można było kupić towary luksusowe. Cała Warszawa wiedziała, że krajowe dżinsy Odra lub wietnamski sok ananasowy będą dostępne właśnie tu.
Mieścił się tu m.in. megasam, oddziały NBP i PKO, pralnia, Predom, Toto-Lotek, punkt usług zegarmistrzowskich i krawieckich, salon fryzjerski z biosauną i kwiaciarnia. Życie towarzyskie kwitło w kawiarni z dyskoteką i restauracji Astoria z salą bankietową.
I choć Universam miał być pogrzebany wraz z komunizmem, jeszcze przez wiele lat służył mieszkańcom Warszawy. Blaszano-betonowy budynek na stałe wpisał się w krajobraz dzielnicy, a jego legenda trwa do dziś. I o tej legendzie chcemy pamiętać. Nowoczesna Galeria Rondo Wiatraczna wyrosła na terenie dawnego domu handlowego, a jedną z jej elewacji zdobi właśnie kultowy neon Universam Grochów (jedyny w Polsce neon z cudzysłowem),który dotychczas rozświetlał znany wszystkim pawilon. Do centrum powróciła też rzeźba Kazimierza Zielińskiego „Poranek”, nazywana przez mieszkańców „Panienką”. Wiąże się z nią ciekawa historia. Rzeźba pojawiła się kilka lat po otwarciu domu handlowego, potem na kilka lat zniknęła. Udało się ją na szczęście odnaleźć, by teraz znów mogła cieszyć oczy okolicznych mieszkańców i klientów Galerii Rondo Wiatraczna.
Dziś mieszkańcy warszawskiej Pragi mogą ponownie skorzystać z szerokiej oferty handlowej i usługowej, do której byli przyzwyczajeni w latach świetności Universamu. Do galerii powrócił również supermarket spożywczy Społem a wraz z nim dołączyło kilkadziesiąt sklepów i punktów handlowych. Duch Universamu pozostał na swoim miejscu. Wciąż jest blisko i wygodnie, ale nowocześnie i z dbałością o tradycję.
Dojazd
Komunikacja miejska
Autobusy: 123, 125, 141, 142, 143, 145, 148, 173, 183, 188, 521, 523, 702, 704, 720, 722, 730
Tramwaje: 3, 6, 9, 22, 24, 26
Postój taksówek ul. Grochowska 215/213 przy Rondzie Wiatraczna
parking
Dla klientów Galerii Rondo Wiatraczna dostępny jest monitorowany i niestrzeżony parking całodobowy.
Opłata parkingowa za każde miejsce parkingowe wynosi:
W dni ustawowo wolne od pracy każda
rozpoczęta godzina – 5 PLN.
Godziny otwarcia
PONIEDZIAŁEK – SOBOTA
10:00 - 21:00
NIEDZIELA HANDLOWA
10:00 - 20:00
Wprowadź powyżej wyszukiwaną frazę i naciśnij ENTER